Powered by Max Banner Ads 

Hereford Tour Information & Illinois Winners at JNHE

The Illinois Hereford Association will be sponsoring a tour the weekend of August 23 and 24.  A block of rooms have been reserved in Springfield for $81 per night with the Northfield Center for the 23rd.  You can contact them at 217.523.7900to make your reservation.  The block is saved until the 8th of August.  Look for more information to be coming about farm stops, dinner and RSVP.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

THANK YOU to Lisa Edenburn for her work on putting this summary of Illinois’s accomplishments in Harrisburg!  I was going to send out an update with a link to the AJHA website for everyone to go look up results because all though I was not there I heard Illinois really showed their stuff to rest of the country!

Congratulations to all the exhibitors, breeders, parents, family and friends who were involved in all of the success!  What a week for Illinois Juniors and Illinois Breeders!

I apologize in advance if we missed anyone!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Illinois had a tremendous week in Pennsylvania.  Illinois did well in many contests in and out of the showring.  The following is a list of placings for the contest and in the showring 1st place and division winners.  Congratulations to everyone.

ILLINOIS won the GKB Cattle Super States Award for over 25 head of cattle.

Mentor Program:

Protégé – John Crane

Mentors – Noah Benedict & Kendi Sayre

Photography:

Waylon Lee – Honorable Mention – Hereford Cattle – Pee Wee

Waylon Lee – 1st Place – People – Pee Wee

Wade Allen – 2nd place – People – Pee Wee

John Crane – 1st place – Hereford Enhanced – Pee Wee

Lauren McMillan – 1st – Hereford Enhanced – Junior

Team Fitting:

2nd Place – James Bernard, Korbin Collins, Kesler Collins

Illustrated Speech Contest

Pee Wee Participants – Ty Bickelhaupt, John Crane, Waylon Lee

Senior Division – Emily Marlow – 3rd Place

Extemporaneous Speech Contest

Intermediate Division – Gabi Torrance – 2nd Place

Senior Division – Katie Burns – 1st place

Ed Bible Memorial Scholarship – Seely Sayre – 4th Place

Livestock Judging contest –

Adult Division – 2nd place Kyle McMillan, 3rd Place Tom Boatman

Junior Team – Illinois had both 2nd and 3rd place teams.  Team members were Reid Allen, Victoria Allen, Haley Bickelhaupt, Trevor Bickelhaupt, Lauren McMillan, Mackenzie Perry, Kira Sayre, Nicholas Torrance

Senior Team – 1st place – Del Adcock, Kagney Collins, Marie Lock, Gracia Ramp

Adult Team – 1st place – Tom Boatman, Chad Crane, Bailey Edenburn, Kyle McMillan

Prospect Award

7th Grade – Lauren McMillan

Creative Arts

Junior Division – Lauren McMillan – 1st place

Team Marketing

Junior Division – 1st place – Caleb Benedict, Noah Benedict, Lauren McMillan

Hereford Bowl

Junior Top Written Score – Nick Torrance

Junior Division – 2nd Place Team – Lindsey Aden, Haley Bicklehaupt, Lauren McMillan, Nick Torrance

Senior Team advanced to buzzer round – Katie Burns, Rhiannon Branch, Gabi Torrance, Seely Sayre

Hereford Idol – Junior Winner – Kendall Boatman

3 on 3 Basketball – Senior Division – 1st place – Jake Bloomberg, Blake Lowderman, DJ Williams

Outstanding State Junior Member – Elise Hackett

Future Cattleman Scholarship – Seely Sayre

Herdsman of Year Nominee – Matt Johnson

Senior Premier Breeder – DelHawk Cattle Company

Showmanship:

Pee Wee -5th place Kesler Collins

Junior –Champion Showman – Rhett Lowderman,  7th place – Corey Stumpf, 10th place Lauren McMillan

Intermediate – 3rd place – Lucas Stumpf, 9th place Emily Bernard

Senior – 9th place – Marie Lock, 10th place- Seely Sayre

Division and Class Winners

Bulls:

Division IV and class winner 16 – Lauren McMillan

B & O Heifers

Class Winner 22 – Mary Kline

Class Winner 24 – Gabrielle Torrance

Class Winner 30 – Blake Lowderman

Class Winner 35 – Ty Bickelhaupt

Class Winner 36 – Nicholas Torrance

Class Winner 41 – Gabrielle Torrance

Class Winner 42 – Lauren McMillan

Division V – Gabrielle Torrance

Class Winner 43 – Nicholas Torrance

Reserve Division VI – Nicholas Torrance

Steers

Class Winner 53 – Gracia Ramp

Reserve Grand Champion Steer – Gracia Ramp

Owned Heifers

Class Winner 61 – Jess Hawk

Reserve Division I Polled – Jess Hawk

Class Winner 63 – Mary Kline

Horned Division I Champion – Mary Kline

Class Winner 64 – Marie Lock

Class Winner 82 – Dean Adcock

Class Winner 85 – Miranda Edenburn

Class Winner 94 – Rhett Lowderman

Class Winner 95 – Garrett  Post

Polled Division V Champion – Garrett Post

Class Winner 106 – Mary Kline

Class Winner 113 – Gabrielle Torrance

Class Winner 118 – Mariah Behrends

Class Winner 119 – Kagney Collins

Class Winner 125 – Nicholas Torrance

Illinois also had numerous 2nd place animals as well.

For 2014 – 2015 – The National Communications Chairman will be Elise Hackett and the National Leadership Chairman will be Taryn Adcock.

Congratulations to Everyone on a successful JNHE.

If anyone is interested they can see all the winning photographs on line and video of everyday from JNHE via the American Hereford Association Website.

Good Luck to All at the State Fair.